מיסוואק - מקל השיניים: המרכיב היעיל במשחות שניים טבעיות | Himalaya

אתר היבואן

משלוח לנקודת איסוף בקניה מ 99 ₪ – חינם

משלוח עד הבית בקניה מ 159 ₪ – חינם

משלוח לנקודת איסוף
בקניה מ 99 ₪ – חינם

משלוח עד הבית
בקניה מ 159 ₪ – חינם

מיסוואק – מקל השיניים: המרכיב היעיל במשחות שיניים טבעיות

תוכן עניינים

מיסוואק הוא מרכיב מסורתי המשמש בחלק ממשחות השיניים הטבעיות. אנשים רבים אינם מעוניינים במשחות שיניים המכילות פלואוריד. כפי שאפרט להלן, מיסוואק יכול להוות חומר אשר תכונותיו המיטיבות מחליפות את התכונות של הפלואוריד.

במאמר זה, אסקור בקצרה את ההיסטוריה של השימוש במיסוואק, אתאר את התכונות המיטיבות שלו כרכיב שמסייע בצמצום הצטברות חיידקים מזיקים בחלל הפה, צמצום עששת, הפחתת ריח לא נעים בחלל הפה ותרומה לבריאות החניכיים והשניים. כמו כן, אזכיר מספר מחקרים אשר מצאו כי מיסוואק הוא אכן רכיב בעל תכונות יעילות בשימוש במשחת שיניים והתועלות שלו דומות לאלו של הפלואוריד. 

ההיסטוריה של השימוש במיסוואק לטיפול בחניכיים ובשיניים

בעיות שיניים, עששת ודלקות חניכיים מלווים את בני האדם עוד מימי קדם. בעבר הרחוק בתרבויות שונות השתמשו בכלים ואמצעים שונים על מנת לשמור על בריאות הפה. המצרים הקדמונים השתמשו בזרדים וקוצים לנקות שאריות מזון מבין השיניים, היוונים והרומאים לעסו צמחי תבלין שונים ואפילו השתמשו בקוצים של דורבנים. 

Salvadora persica המכונה גם “ Miswak ” או “Arak” הוא עץ הגדל במדבר, מקורו בערב הסעודית והוא גדל גם באזורים שונים במזרח הרחוק. התיעוד הראשון לשימוש בצמח לבריאות הפה מופיע בכתבים סיני עתיקים, שם מתואר כיצד השתמשו בסיבים מגזע העץ שנשזרו יחד לצורת מקל עם קצה דמוי ברשת, וכך הומצאה המברשת שיניים הראשונה ו”מקלות המיסוואק” משמשים עד היום במקומות שונים בעולם. במקומות שונים קוראים לענף המיסוואק “מקל השיניים”.

בעבר, השימוש במקלות Miswak הנעשה על ידי לעיסה של המקלות ועיסוי החניכיים והשיניים באמצעות המקל. חלק גדול מהייצור של מקלות ה- Miswak נעשה בתנאים לא מבוקרים היוצרים סוגים שונים של מקלות ברמות נוקשות שונות. המקלות האלה עלולים לגרום לפציעה או פגיעה בחניכיים. שימוש במשחת שיניים המכילה מיצוי של צמח ה- Miswak היא הדרך הנכונה והבטוחה ביותר לשמירה על בריאות הפה והחניכיים.

כיצד מיסוואק מסייע לשמירה על שיניים בריאות

היווצרות של פלאק על גבי השיניים המכונה בעברית עששת גורם למגוון רחב של בעיות חניכיים מאחר והוא יוצר מרווח בין השן לבין בחניכיים ובכך מתאפשרת חדירה של שאריות מזון וחיידקים לתוך החניכיים. כיום ידוע כי אחד הגורמים העיקריים להיווצרות פלאק היא חיידקים החיים בחלל הפה. בחלל הפה קיימים באופן טבעי מגוון רחב של חיידקים חלקם טובים והם חלק מהפרוביוטיקה המיטיבה עמנו וחלקם חיידקים “רעים” היוצרים את הפלאק כגון חיידק ה Streptococcus mutans.

בצמח ה Miswak קיימים רכיבים צמחיים ייחודיים כגון: Salvadorine, Salvadorurea, vitamin C,Cyanogenic glucosides, silica, אלקלואידים וספונינים. על פי מחקרים לרכיבים אלה פעילות אנטי – מיקרוביאלית (נגד חיידקים) שגורמות לצמצום כמות ומגוון החיידקים המקושרים להיווצרות עששת, לדלקות חניכיים ואף לצמצום היווצרות של פטריות בחלל הפה כגון קנדידה אלביקנס. שימוש בצמח Miswak כרכיב במשחות שיניים, מסייע לשמור על איזון החיידקים בחלל הפה, מצמצם עששת, מפחית ריחות לא נעימים מחלל הפה ותורם לבריאות החניכיים והשיניים. 

מחקרים על מיסוואק

במחקר שהתפרסם בשנת 2011, 68 נחקרים המאובחנים עם דלקת חניכיים חולקו לשתי קבוצות. קבוצה א’ – קבוצת המחקר צחצחה את השיניים עם Miswak, קבוצה ב’ – קבוצת הביקורת צחצחה את השיניים עם Miswak  שעבר תהליך של הרתחה על מנת להוציא חומרים פעילים מהמקל. המחקר רצה לבדוק האם רק צחצוח עם מקל ה Miswak מסיר את העששת והחיידקים. הנחקרים הונחו לצחצח את השיניים במשך 3 שבועות. במהלך המחקר נדגם הרוק, נלקחו דגימות של עששת לשם מדידת כמות ומגוון החיידקים ונמדדו רכיבים המקושרים לדלקות חניכיים. בתום שלושת שבועות המחקר הקבוצה שצחצחה עם Miswak המקורי, נצפתה ירידה משמעותית בדלקתיות, בכמות החיידקים המקושרים לעששת ודלקות חניכיים בהשוואה לקבוצת הביקורת לקבוצת הביקורת שהשתמשה במקל Miswak ללא חומרים פעילים.

במחקר שהתפרסם בשנת 2017 השוו בין שימוש במקל Miswak לבין מקל Miswak מועשר בפלואוריד. החוקרים השרו את מקל ה Miswak בתמיסה המכילה 0.5% פלואוריד ובכך התקבל מקל Miswak מועשר בפלואוריד.  החוקרים  לבחינת היעילות בהפחתת כמות החיידק  Streptococcus mutans התורם העיקרי להיווצרות עששת. במחקר השתתפו 30 נחקרים שחולקו לשתי קבוצות. קבוצת המחקר צחצחה שיניים עם מקל ה Miswak  וקבוצת הביקורת צחצחה שיניים במקל ה מועשר בפלואוריד. בתום המחקר בשתי הקבוצות הודגמה ירידה בכמות החיידק מסוג ה Streptococcus mutans. תוצאות המחקר הדגימו כי תוספת הפלואוריד לא היוותה יתרון לעומתה שימוש במיסוואק. 

מחקר שהתפרסם בשנת 2010 בחן שימוש בשטיפות פה (מי פה) והשפעתן על כמות העששת בחלל הפה. במחקר השתתפו 10 סטודנטים לרפואת שיניים שחולקו לשלוש קבוצות. קבוצה א’ שטפה את הפה עם מי פה המכילים מיצוי של צמח ה Miswak, קבוצה ב’ שטפה את הפה עם מי פה המכילים chlorhexidine digluconate solution (חומר חיטוי בעל פעילות אנטי בקטריאלית) וקבוצה ג’ שטפה עם מי פה שלא הכילו חומרים פעילים. המחקר נערך במשך 5 ימים. בתום המחקר נמדדה כמות העששת בחלל הפה. בקבוצה א ששטפה עם מי פה המכיל את תמצית של Miswak נצפתה ירידה במדד הפלאק של 1.48, בקבוצה ב’ בה השתמשו במי פה המכילים chlorhexidine digluconate נצפתה ירידה במדד הפלאק של 0.48 ואילו בקבוצת הביקורת ששטפה רק עם מים לא נצפה שינוי בכמות הפלאק.

המחקרים מדגימים יעילות של שימוש בצמח ה Miswak ובריאות הפה ומניעה של מחלות חניכיים. 

משחות השיניים של חברת הימלאיה מכילות מיצוי של צמח Miswak ובשימוש יומי מסייעות לשמירה על בריאות הפה. 

מזמינים אתכם לרכוש אונליין מוצרי הימלאיה באתר – למעבר לכל מוצרי הימלאיה ברכישה אונליין – לחצו כאן »

Reference:

  1. The effectiveness of miswak (Salvadora persica L. and Azadirachta indica A.Juss.) practices in reducing plaque and gingivitis among adults: A systematic review and meta-analysis. Jornal of ethenopharmacology vol. 298, 15 november 2022
  2. Short term clinical effect of active and inactive Salvadora persica miswak on dental plaque and gingivitis Journal of Ethnopharmacology 137 (2011) 1130–1134
  3. A Comparison of Antibacterial Efficacy of 0.5% Sodium Fluoride Impregnated Miswak and Plain Miswak Sticks on Streprococcus mutans – A Randomized Controlled Trial DOI: 10.7860/JCDR/2017/21250.9165
  4. Effect of mouth wash extracted from Salvadora persica (Miswak) on dental plaque formation: A clinical trail Journal of Medicinal Plants Research Vol. 4(14), pp. 1446-1454, 18 July, 2010

צור שרון נטורופת ND, RNa

 

צור שרון נטורופת ND, RNa

הכותב המאמר הינו נטורופת, מרצה במכללות לרפואה טבעית. מומחה לפטריות מרפא. יועץ לחברות ולגופים בתחומי רפואה טבעית.

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

חברת הימלאיה היא חברה הודית גאה שנוסדה בשנת 1930 כעסק משפחתי.
המורשת של החברה הייתה תמיד אחת – חקר הטבע ושימוש בכלים של המדע המודרני לפיתוח וייצור מוצרי צמחי מרפא, המבוססים על תורת האיורוודה, הידועה כרפואה העתיקה בעולם.

מאז ועד היום, הימלאיה פיתחה את מסורת הצמחים עתיקת היומין למגוון שלם של פתרונות ,המבוססים על פורמולות חדשניות ומשמשים בסיס למוצריה האיכותיים.
על בסיס הידע הרב, צמחי המרפא של הרפואה ההודית המסורתית ומחקרים מודרניים ומבוקרים הנערכים ע”י החברה באופן קבוע, מפותחים מוצרי הטיפוח והקוסמטיקה של הימלאיה, המתאימים לשימוש יומיומי.
המוצרים, המבוססים על צמחי מרפא עדינים ובטוחים לשימוש, כוללים משחות שיניים, קרמים, תרחיצי פנים, סבונים, תוספי תזונה, שפתונים ועוד רבים אחרים.

כיום יש להימלאיה מעל 10,000 עובדים בכל רחבי העולם, כ-3,000 חקלאים המספקים לה חומרי גלם באופן ישיר, מאות חנויות בהודו המוכרות את מוצריה, הנמכרים גם במעל 90 מדינות בעולם.
להימלאיה צוות מחקר ופיתוח המונה מעל 300 חוקרים – זהו צוות הפיתוח הגדול מסוגו בתחום שילוב צמחי המרפא במוצרי wellness

החזון של חברת הימלאיה הינו לעזור לאנשים להיות בריאים ולקדם איכות חיים בהתבסס על איזון ובריאות מהטבע.
מוצרי החברה מופצים בארץ על ידי חברת ביבלאנס בע”מ, מקבוצת קולנוע חדש, בעלת רשת הנעליים WeShoes (יבואנית בלנדסטון, קרוקס ומותגים רבים נוספים).

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות