מה הטבע המולד שלך? | Himalaya

אתר היבואן

משלוח לנקודת איסוף בקניה מ 99 ₪ – חינם

משלוח עד הבית בקניה מ 159 ₪ – חינם

משלוח לנקודת איסוף
בקניה מ 99 ₪ – חינם

משלוח עד הבית
בקניה מ 159 ₪ – חינם

מה הטבע המולד שלך?

תוכן עניינים

אתם לא כמו כולם. בעצם למה שתהיו? הרפואה ההודית המסורתית השכילה להבין זאת כבר לפני אלפי שנים. לכל אדם יש מבנה פיזיולוגי ופסיכולוגי ייחודי, שמושפע מחמישה יסודות שנוכחים בכל אחד מאיתנו בקונסטלציה שונה.

בבואנו לפשט את הפילוסופיה עתיקת היומין הזו, ניתן לומר כי על פי האיורוודה היקום כולו מורכב מחמישה יסודות: Vayu (אוויר), Aakash (חלל), Jala (מים), Tejas (אש) ו – Prithvi (אדמה). חמשת האלמנטים הללו, המכונים באיורוודה בשם פאנצ’ה מהבוטה – Pancha Mahabhoota יוצרים את אחת מהתאוריות המרכזיות ברפואה ההודית המסורתית המכונה בשם Tri dosha (או “טרי דושות” בעברית) – כלומר שלוש אנרגיות השולטות בתפקודים הפיזיולוגים הבסיסיים של הגוף, כמו גם בהיבטים שונים של העולם (שעות היממה, עונות השנה וכד’) – ואטה, פיטה וקאפה.

ואטה (VATA) היא שילוב של אויר וחלל, פיטה (PITTA) היא שילוב של אש ומים וקאפה (KAPHA) היא (שילוב של אדמה ומים). הללו בשילובים שונים, יוצרים סוג של טביעת אצבע ייחודית אצל כל אדם ואדם. לכן האיורוודה נוהגת לסווג את בני האדם, כמו גם את מצבי חוסר האיזון בגוף בהתאם לדושות. כשלכל “טיפוס” יש כאמור את המאפיינים הפיזיים והנפשיים שלו, ואת הפוטנציאל לחולשה ותחלואה של מערכות גוף שונות. ומכאן גוזרת גם את אורח החיים, התזונה וצמחי מרפא שמתאימים לו באופן ייחודי. בנוסף עושה האיורוודה הבחנה בין הפראקרוטי (PRAKRUTI) – “הטבע המולד” שלנו שנקבע בדרך כלל בזמן ההתעברות ואינו ניתן לשינוי. לבין הויקרוטי (VIKRUTI)– המצב העכשווי של הדושות שמושפעות מתזונה, אורח חיים, גיל וגורמים סביבתיים (עונות השנה) לאורך החיים.

שלושת סוגי הדושות

סקרנים לדעת איזה טיפוס אתם? ומה המאפיינים של כל דושה? להלן הצצה למאפיינים העיקריים:

ואטה דושה

ואטה דושה אחראית על עקרון התנועה בגוף. היא שולטת בכל התנועה הפיזית והנפשית, כולל נשימה, פעימות לב, תנועת שרירים ורקמות, ואפילו תהליכי החשיבה שלנו. היא נקשרת לאיכויות כמו קור, קלילות, יובש, חוסר סדירות וניידות. כאשר ואטה מאוזנת היא מעודדת יצירתיות וגמישות.

טיפוסי ואטה

טיפוסי ואטה – בדרך כלל צנומים, מתקשים להעלות במשקל ועשויים לאבד ממשקלם בקלות בתקופות של סטרס, חולי או דאגות. בעלי שיער יבש ודליל, אנשים יצירתיים, בעלי דימיון עשיר, שנמשכים לרוחניות. רגישים, בעלי אינטואיציה טובה. חסרי שקט. אנשי שיחה שדיבורם מהיר. מלאי התלהבות ורעיונות שלעיתים מתקשים להוציא לפועל. בעלי תפיסה מהירה, אולם נוטים לשכוח מהר. שנתם קלה וחלומותיהם עשויים להיות צבעוניים. חוש דומיננטי: שמיעה ומגע.

סוג העור – כאמור בעלי נטייה לעור יבש. היובש יכול להתבטא בכל הגוף או באיזורים נקודתיים (בהתאם למצב הואטה) זקוקים ללחות, שימון והזנה.

חוסר איזון של ואטה עלול להוביל לפחד, חרדה, נדודי שינה, אי שקט פיסי ונפשי, עור יבש, עצירות וקושי להתמקד. בעלי נטייה לעצירות, או שלשולים (מעי רגיז). סירקולציה איטית (רגישים יותר לקור ואינם נוטים להזיע), נטייה לציפורניים שבירות, פוטנציאל לבעיות בעצמות ובשלד (כולל מפרקים), רגישות במערכת העצבים (פרקינסון, אלצהיימר) ועוד.

פיטה דושה

פיטה דושה אחראית לעקרון הטרנספורמציה או חילוף החומרים בגוף. היא מפקחת על עיכול, ספיגה, הטמעה, הזנה, חילוף חומרים וטמפרטורת הגוף. האיכויות של פיטה כוללות חום, קלילות, שמנוניות, חדות , נוזליות, חריפות וחומציות. כאשר פיטה מאוזנת, היא תקדם אינטליגנציה והבנה ועיכול תקין.

טיפוסי פיטה

טיפוסי פיטה הם האנשים הכריזמטיים שאוהבים לעמוד במרכז הבמה, הישגיים, אסרטיביים, קולטים ו”מעכלים” מידע ונתונים במהירות ומצד שני חסרי סבלנות ומעוניינים להגיע מהר ל”שורה התחתונה”, הישגיים. בעלי מבנה גוף בינוני וספורטיבי, נטייה להאפרת שיער (לגברים תהיה נטייה להקרחה), מזיעים בקלות ובעלי ריח גוף דומיננטי וסבילות נמוכה לחום. התיאבון שלהם – כלפי אוכל, סקס והחיים בכללותם – גבוה. חוש דומיננטי: ראייה.

סוג העור – בעלי נטייה לעור מעורב. אדמדם, רגיש לשמש ונוטה להיצרב בקלות. עם שומות ונמשים. זקוקים לקרמים מצמחים בעלי איכות מקררת ומרקם קליל.

חוסר איזון של פיטה עלול לגרום לפריחה בעור, תחושות צריבה בעור או נטייה לצרבת וריפלוקס, כיבים פפטים, שלשול, השתנה מוגברת, צימאון ורעב, בעיות בכבד, אגרסיביות, כעס ועוד.

קאפה דושה

קאפה דושה מייצגת את עקרון המבנה והסיכוך בגוף. היא מספקת את הצורה הפיזית, המבנה והתפקוד החלק של כל חלקי הגוף. קאפה מאופיין בתכונות כמו קור, רטיבות, כבדות, איטיות, ויציבות. כאשר קאפה מאוזנת, היא תתבטא כאהבה, רוגע, הכלה וסליחה.

טיפוסי קאפה

טיפוסי קאפה הם החברים שניתן לסמוך עליהם שיכילו אתכם לאורך אתגרי החיים ויספקו לכם את היציבות הנחוצה לכם. יש להם מבנה גוף מוצק ורחב, עם נטייה לעלייה במשקל (במיוחד אם הם נמנעים מפעילות גופנית כיוון שלמרות שהתיאבון שלהם נמוך, המטבוליזם שלהם איטי והם אוהבים לישון). נוטים לגלות רגישות לקור, לדבר וללכת בצורה איטית. בעלי שיער שופע עור זוהר וזיכרון משובח. חוש דומיננטי: טעם וריח.

סוג העור – בעלי נטייה לעור שמנוני, עבה וחלק. מוזן היטב. להם יתאימו קרמים בעלי מרקם קליל ולא שמנוני שנספגים בקלות.

חוסר איזון קאפה עלול לגרום להשמנה, סוכרת, אלרגיות, גודש בסינוסים ובעיות הקשורות ברירית, כגון הצטננות וגודש. וכן להיקשרות, חמדנות וקינאה.

חשוב לציין כי אין טיפוס אחד שעולה על חברו. לכל טיפוס יש את החוזקות והאתגרים שלו. אצל מרבית האנשים נראה שילוב של שני טיפוסים.

באתרי אינטרנט שונים, ניתן למצוא שאלונים לאבחון דושה (DOSHA QUIZ). אולם מומלץ לפנות למטפל איורוודי כדי לקבל אבחון אישי ומקיף, להתאמת תזונה, אורח חיים וצמחי מרפא – במידת הצורך.

חברת הימלאיה ההודית, פועלת מאז שנת 1930 וגאה לספק ללקוחותיה בישראל, כמו בכ – 100 מדינות ברחבי העולם, מוצרים שפותחו ונרקחו על בסיס הידע, הניסיון והמסורת של רפואת האיורוודה בני אלפי השנים. החזון המרכזי של חברת הימלאיה הוא להעניק למדע ההודי המסורתי של האיורוודה פרשנות מודרנית. לכל מוצרי מוצרי הימלאיה – לחצו כאן »

 

חגית אריאלי שיינפלד, מטפלת בכירה ברפואת האיורוודה

חגית אריאלי שיינפלד, מטפלת בכירה ברפואת האיורוודה – ייעוץ בנוגע לתזונה, אורח חיים, צמחי מרפא וטיפולי מגע ברוח הרפואה ההודית המסורתית, בוגרת לימודי איורוודה במכללת רידמן ולימודי איורוודה בהודו. מתמחה בטיפול בבלוטת התריס. מטפלת באופן פרטני בקליניקה במושב ניצני עוז (אזור השרון) ומעבירה הרצאות וסדנאות במסגרות שונות. בנוסף מדריכת טיולי נשים להודו בחברת “דרך נשית” ומלווה נשים בתהליכי סטיילינג תרפי. לינק לאתר האינטרנט: https://ayurvedabalance.co.il

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

חברת הימלאיה היא חברה הודית גאה שנוסדה בשנת 1930 כעסק משפחתי.
המורשת של החברה הייתה תמיד אחת – חקר הטבע ושימוש בכלים של המדע המודרני לפיתוח וייצור מוצרי צמחי מרפא, המבוססים על תורת האיורוודה, הידועה כרפואה העתיקה בעולם.

מאז ועד היום, הימלאיה פיתחה את מסורת הצמחים עתיקת היומין למגוון שלם של פתרונות ,המבוססים על פורמולות חדשניות ומשמשים בסיס למוצריה האיכותיים.
על בסיס הידע הרב, צמחי המרפא של הרפואה ההודית המסורתית ומחקרים מודרניים ומבוקרים הנערכים ע”י החברה באופן קבוע, מפותחים מוצרי הטיפוח והקוסמטיקה של הימלאיה, המתאימים לשימוש יומיומי.
המוצרים, המבוססים על צמחי מרפא עדינים ובטוחים לשימוש, כוללים משחות שיניים, קרמים, תרחיצי פנים, סבונים, תוספי תזונה, שפתונים ועוד רבים אחרים.

כיום יש להימלאיה מעל 10,000 עובדים בכל רחבי העולם, כ-3,000 חקלאים המספקים לה חומרי גלם באופן ישיר, מאות חנויות בהודו המוכרות את מוצריה, הנמכרים גם במעל 90 מדינות בעולם.
להימלאיה צוות מחקר ופיתוח המונה מעל 300 חוקרים – זהו צוות הפיתוח הגדול מסוגו בתחום שילוב צמחי המרפא במוצרי wellness

החזון של חברת הימלאיה הינו לעזור לאנשים להיות בריאים ולקדם איכות חיים בהתבסס על איזון ובריאות מהטבע.
מוצרי החברה מופצים בארץ על ידי חברת ביבלאנס בע”מ, מקבוצת קולנוע חדש, בעלת רשת הנעליים WeShoes (יבואנית בלנדסטון, קרוקס ומותגים רבים נוספים).

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות