איור וודה – מדע החיים

האיור וודה, הרפואה ההודית העתיקה, הינה שיטת טיפול ורפואה  הוליסטית הרואה את בריאות הגוף והנפש בצורה ייחודית.

השם איור וודה מורכב משתי מילים בסנסקריט (שפה עתיקה בה נכתבו הוודות): איור שפירושה חיים, וודה שפירושה ידע. הצירוף של שתי המילים יחד פירושו "ידע החיים" או "מדע החיים".

האיור וודה יודעת לטפל במחלות אך היא גם רפואה מונעת שמטרתה למנוע את התפתחות המחלה או לטפל בה כבר בשלבים המוקדמים ביותר שלה, מה שמקל בהרבה על הטיפול. היא מייחסת חשיבות רבה למניעה, לחיזוק ולשימור הנעורים.

האיור וודה החלה להתפתח לפני כ-6,000 שנה ויש הגורסים שאף קודם. היא צמחה והתפתחה בהדרגה יד ביד עם ההיסטוריה של הודו.

אחד הדברים המייחדים את האיור וודה היא שיטת אבחון וטיפול אינדיבידואלית. השיטה מדריכה את המטופל כיצד לטפל בעצמו ולטפח את בריאותו ומתאימה לו: תזונה, אורח חיים וסדר יום, פעילות גופנית ומדיטציה, טיפולי מגע מגוונים וצמחי מרפא.

האיור וודה, הדוגלת בשימור הבריאות,  מתמקדת בחולה ולא במחלה. זהו מדע של חיים, איזון בין הגוף לנפש ובריאות. הטיפול האיור וודי הינו הדרגתי, תומך וללא תופעות לוואי. בהודו האיור וודה מוכרת כשיטה רפואית רשמית ויש שם מרפאות ובתי חולים איור וודיים.

עקרונות האיור וודה

הכול ביקום, כולל גוף האדם, מורכב מחמישה יסודות: אדמה, מים, אש, אוויר וחלל שהינם האלמנטים הבסיסיים של הבריאה. זוהי תורה פיזיקאלית המתייחסת לכל דבר ביקום – חי, צומח ודומם. על פי האיור וודה קיימים שלושה כוחות או עקרונות קוסמיים ("דושות" בסנסקריט) ביקום. כוחות אלו מתקיימים בנפשו, גופו, מזונו וסביבתו של האדם. על פי השיטה לכל אדם יש את הטבע המולד שלו "פרקרוטי"  Prakruti המורכב משלושת הכוחות, אנרגיות, עקרונות קוסמיים – ה"דושות". שלושת הדושות נקראות בסנסקריט ווטה, פיטה וקאפה. הדושות נוצרות מחמשת היסודות והן מהוות את שלושת תפקודי החיים הבסיסיים:

תנועה: ווטה Vata אנרגיה: פיטה Pitta   ומבנה: קאפה Kapha.

ווטה: הוא הכוח המניע, זרימה (דם, מחשבות, אנרגיה) זהו "כוח החיים".

פיטה: עיכול מטבוליזם וייצור אנרגיה – זהו "כוח האש".

קאפה: הכוח המחבר, משיכה צורה ומבנה.

איזון בין שלושת הדושות הוא תנאי לבריאות טובה.

ל"דושות" יש נטייה לצאת מאיזון ואנו פועלים תמיד על מנת לאזן אותן. הטיפול האיור וודי מתמקד באבחון מצב ה"דושות" והחזרתן לאיזון.

ווטה היא הדושה החשובה ביותר מבין השלוש היא המניע והמוביל בגוף. כאשר ווטה יוצאת מאיזון לזמן ממושך היא מוציאה מאיזון את שתי הדושות האחרות.

ווטה לא מאוזנת תתבטא בהפרעות קשב וריכוז, חרדות, עצירות, קור, יובש, נדודי שינה, בעיות במפרקים, בריחת סידן, סחרחורות, רעידות, סרטן ועוד.

פיטה לא מאוזנת  מאופיינת בכעסים ותסכולים, עודף חום, צרבות, חומציות יתר, שלשולים, אולקוסים, דלקות, מיגרנות, התקרחות והאפרת השיער בגיל צעיר.

קאפה לא מאוזנת נראה תופעות כמו השמנה, רמת שומנים גבוהה בדם, גידולים מסוגים שונים, סכרת, עודף ליחה, הצטברות רעלים בגוף, חולשה של מערכת החיסון, עייפות, קושי לקום בבוקר, עצלות, דיכאון, חוסר אנרגיה וחוסר מוטיבציה ותחושת כבדות בגוף.

העיכול נשלט ע"י יסוד האש – Agni אשר מפרקת את המזון על מנת להזין ולבנות את רקמות הגוף. התוצר של עיכול לקוי או חלש ע"פ האיור וודה נקרא Ama (רעלים, חומרי פסולת ומזון בלתי מעוכל) והוא המקור ל-90% מן המחלות. התוצר של עיכול מושלם נקרא Ojas שהוא גם המקור למערכת חיסון טובה וחזקה, אנרגיה ותחושת אושר.

האיור וודה מדברת על ששה טעמים: מתוק, חמוץ, מלוח, חריף, מר ומצמת (אסטרינג'נט) שכל אחד מהם משפיע על הפיזיולוגיה שלנו בצורה שונה. על מנת לקבל תחושת סיפוק מן המזון והזנה טובה חשוב שכל ארוחה תכיל את ששת הטעמים.

אילת אופיר, מטפלת בכירה באיור וודה ובצמחי מרפא  0528-285101

שתף את הפוסט

פוסטים אחרונים

דילוג לתוכן