איורוודה - כשמסורת פוגשת מדע | Himalaya

אתר היבואן

משלוח לנקודת איסוף בקניה מ 99 ₪ – חינם

משלוח עד הבית בקניה מ 159 ₪ – חינם

משלוח לנקודת איסוף
בקניה מ 99 ₪ – חינם

משלוח עד הבית
בקניה מ 159 ₪ – חינם

איורוודה – כשמסורת פוגשת מדע

תוכן עניינים

היא התחילה בתור חוויה לא משמעותית והפכה להתנסות משנת חיים. פציעה של חברתי למסע לטיול לנפאל והודו, הכריחה אותנו להישאר בפוקרה בנפאל, זמן רב יותר ממה שתוכנן.
בניסיון להעביר את הזמן “המבוזבז” חיפשתי אחר אטרקציה הולמת. אחר צהריים אחד, בעודי פוסעת ברחוב צדדי, הבחנתי בשלט מאולתר עליו נכתב “סדנה בת שלושה ימים באיורוודה נפתחת מחר”. לא ידעתי מהי “איורווודה”, אבל המילה נראתה לי אקזוטית ומסקרנת ושלושה ימים מלאים, נשמעו לי כמו רעיון מצוין להפוך את העצירה שנכפתה עלינו, לפרודוקטיבית.
בדיעבד הסדנה השולית הזו כביכול שינתה את חיי ופתחה לי צוהר לעולם שלם, שהיום מהווה חלק בלתי נפרד מחיי כמטפלת באיורוודה.

שנים גדלתי עם הידיעה שהרפואה הקונבנציונלית היא הדבר ה”אמיתי”. לקח לי כמה עשורים להבין שהיא אמנם מצילת חיים, אבל לא הנתיב היחיד לשמירה על בריאות. היא נתפסת כמדויקת וכזו שהנחות היסוד שלה מוצקות ובעלות חותם מדעי, אולם למען האמת היא די חדשה בעולמנו.

למעשה שורשיה של הרפואה המודרנית המוכרת לנו כיום נעוצים במאה ה -17 בלבד והיא התעצבה באופן ממשי במאה ה – 19, עם שורה של תגליות ששינו את עולם הרפואה.
אולם כבר משחר ההיסטוריה למד האדם על גופו ועל הטבע הסובב אותו והאמין בכוחם של צמחי מרפא, אלים וריטואלים שונים לסייע לו בשמירה על בריאותו מה שהוביל בהמשך להתפתחותן של רפואות מסורתיות שונות ברחבי הגלובוס שפרחו ושגשגו לאורך אלפי שנים.

אחת ממערכות הרפואה ההוליסטיות הוותיקות והידועות בעולם היא הרפואה ההודית המסורתית המכונה בשם AYURVEDA . המילה “איור-וודה” מורכבת מצירוף של שתי מילים בסנסקריט (השפה ההודית העתיקה) – “AYUR” שפירושה “חיים”, ו”VEDA” שפירושה “ידע”. דהיינו “ידע החיים”.

מטרות האיורוודה

האיורוודה שואפת בעצם ליצור חברה בריאה, מאושרת ושלווה. ניתן לומר שלאיורוודה שתי מטרות חשובות:

 1. רפואה מונעת – למנוע תחלואה במחלות ולשמר על בריאותם של האנשים הבריאים, על רבדיה השונים.
 2. טיפול בחולים – כאשר הגוף יוצא מאיזון ומתחוללת מחלה, לסייע לאנשים לרפא את מחלתם או ליהנות מאיכות חיים כאשר המחלה אינה ניתנת לריפוי.

כלומר, האיורוודה מעניקה לנו כלים שיסייעו לנו לחיות את החיים בחכמה ולאמץ אורח חיים שיתמוך בבריאותנו הפיזית, הנפשית והרוחנית, למנוע מחלות ולהאט את תהליך ההזדקנות – זאת באמצעות הנחיות לתזונה, צמחי מרפא, הרגלי חיים וטיפולי מגע.

איורוודה – כשמסורת פוגשת מדע

 

ההיסטוריה של האיורוודה

האיורוודה החלה להתפתח בתת היבשת ההודית במאות הראשונות לפנה”ס. ע”פ האמונה נמסר הידע האיורוודי מהאלים לרישים (החכמים הקדמונים) בין המאה השנייה לפנה”ס ועד למאה השנייה לספירה, לאחר שאלו ראו את הסבל האנושי והמכאובים שהיו מנת חלקם של האנשים שחיו למרגלות ההימלאיה והתמודדו עם מחלות שונות עקב צריכת מזון דל מבחינה איכותית, וזיהום אוויר ומים. לפיכך הם ביקשו מן האלים את הסוד למניעת מחלות.

ע”פ סושרוטה סמהיטה (SUSHRUTA SAMHITA) – אחד מהטקסטים הקאנונים באיורוודה, משוייך הידע הרפואי המופיע בטקסטים האיורוודיים המסורתיים לאל דהנונטרי (Dhanvantari) שנחשב להתגלמות האל וישנו (האל המשמר) – אחד משלושת האלים המשמעותיים בהינדואיזם.

בטקסט קאנוני נוסף – צ’אראקה סמהיטה (CHARAKA SAMHITA) נכתב כי את הידע לרישים שהתקבצו בהרי ההימלאיה, מסר האל אינדרה (INDRA).

בגרסאות אחרות נכתב כי היו אלו מדענים ולא אלים, שנתכנסו לצורך מטרה נשגבת זו. כך או כך, שני הספרים הללו משמרים את הידע האיורוודי הראשוני, ומהווים בסיס לרפואה עתיקת יומין זו, שנשתמרה בהודו אלפי שנים וכיום מקבלת גם תוקף מדעי ולא נשענת על פולקלור או מסורת מקומית בלבד.

גם בעידן שלנו האיורוודה מוכרת כאחת משיטות הרפואה הרשמיות המקובלות בהודו, אשר לה מוסדות ממשלתיים כדוגמת בתי חולים, אוניברסיטאות, מכוני מחקר ועיתונות מדעית. בשנים האחרונות אף מונה בהודו שר לענייני איורוודה ויוגה, מה שמדגיש את החשיבות הרבה המיוחסת לה והמקום אותו היא תופסת, לצד הרפואה המערבית.

סבון מוצק איורוודי סנדלווד - מוצר לדוגמה מתוך מגוון מוצרי הימלאיה

מהו ייחודה של האיורוודה?

 1. האיורוודה מציעה שילוב ייחודי של מדע ופילוסופיה בת אלפי שנים.
 2. שילוב של גוף ונפש: האיורוודה מזהה את הקשר בין הגוף והנפש. בריאות נפשית ורווחה רגשית נחשבים להיבטים חיוניים של בריאות כללית.
 3. האיורוודה שמה דגש משמעותי על מניעת מחלות ושמירה על הבריאות, באמצעות קידום אורח חיים בריא, תזונה נכונה, שגרה יומית (Dinacharya) ושגרה עונתית (Rutucharya).
 4. ההתייחסות לאדם כאל מכלול של חמשת היסודות מהם מורכב העולם והאיכויות הדומיננטיות שבו כפי שבאות לידי ביטוי (חום/קור, יובש/לחות וכד’).
 5. הדגש בטיפול הוא על האדם ולא על המחלה – האיורוודה מכירה בכך שכל אדם הוא ייחודי, עם מבנה אישי משלו (פרקריטי) וחוסר איזון (ויקריטי). הטיפולים מותאמים לצרכים הספציפיים של הפרט, תוך התחשבות בגורמים כמו גיל, אורח חיים ומצב בריאותי.
 6. האיורוודה מתחקה אחר שורש המחלה מתוך רצון להבין אילו גורמים השפיעו על היווצרותה ולמנוע את החרפתה או הישנותה ואינה מתמקדת בסימפטומים בלבד.
 7. האיורוודה מעניקה מענה למגוון רחב של בעיות בריאותיות.
 8. האיורוודה עושה שימוש בעיקר בחומרים טבעיים, כולל עשבי תיבול, צמחים, מינרלים וכד’.
 9. משלימה לרפואה המודרנית: אנשים רבים בוחרים לשלב שיטות איורוודיות עם רפואה מודרנית כדי לקבל את היתרונות של שתי המערכות.

איורוודה בעולם

האיורוודה צוברת פופולריות וזוכה לעניין רב, גם מעבר לגבולות הודו ושכנותיה, במיוחד בקרב אלו המבקשים לאמץ אלטרנטיבה לרפואה המערבית ולאמץ אורח חיים שיתמוך בבריאותם בהיבטים שונים של החיים.

בנוסף, צמחי מרפא ועשבי תיבול שהיו נחלתה של הרפואה ההודית המסורתית, הופכים למרכיבים משמעותיים גם בפורמולות מודרניות וזוכים לביסוס מדעי המאשרר את הנחות היסוד של האיורוודה בנוגע לתרומתם למניעה וטיפול בסימפטומים ומחלות שונות.
בין הידועים שבהם ניתן להזכיר צמחים כגון: ג’ינג’ר, כורכום, אשווגאנדה, שטבארי, ברהמי, אמלה, נים ועוד.

סקרנים לדעת איזה טיפוס אתם? ומה המאפיינים של כל דושה? על כך במאמר הבא »

חברת הימלאיה ההודית, פועלת מאז שנת 1930 וגאה לספק ללקוחותיה בישראל, כמו בכ – 100 מדינות ברחבי העולם, מוצרים שפותחו ונרקחו על בסיס הידע, הניסיון והמסורת של רפואת האיורוודה בני אלפי השנים.
החזון המרכזי של חברת הימלאיה הוא להעניק למדע ההודי המסורתי של האיורוודה פרשנות מודרנית. לכל מוצרי מוצרי הימלאיה – לחצו כאן »

 

חגית אריאלי שיינפלד, מטפלת בכירה ברפואת האיורוודה

חגית אריאלי שיינפלד, מטפלת בכירה ברפואת האיורוודה – ייעוץ בנוגע לתזונה, אורח חיים, צמחי מרפא וטיפולי מגע ברוח הרפואה ההודית המסורתית, בוגרת לימודי איורוודה במכללת רידמן ולימודי איורוודה בהודו. מתמחה בטיפול בבלוטת התריס. מטפלת באופן פרטני בקליניקה במושב ניצני עוז (אזור השרון) ומעבירה הרצאות וסדנאות במסגרות שונות. בנוסף מדריכת טיולי נשים להודו בחברת “דרך נשית” ומלווה נשים בתהליכי סטיילינג תרפי. לינק לאתר האינטרנט: https://ayurvedabalance.co.il

מה דעתכם על הכתבה? שתפו איתנו!

חברת הימלאיה היא חברה הודית גאה שנוסדה בשנת 1930 כעסק משפחתי.
המורשת של החברה הייתה תמיד אחת – חקר הטבע ושימוש בכלים של המדע המודרני לפיתוח וייצור מוצרי צמחי מרפא, המבוססים על תורת האיורוודה, הידועה כרפואה העתיקה בעולם.

מאז ועד היום, הימלאיה פיתחה את מסורת הצמחים עתיקת היומין למגוון שלם של פתרונות ,המבוססים על פורמולות חדשניות ומשמשים בסיס למוצריה האיכותיים.
על בסיס הידע הרב, צמחי המרפא של הרפואה ההודית המסורתית ומחקרים מודרניים ומבוקרים הנערכים ע”י החברה באופן קבוע, מפותחים מוצרי הטיפוח והקוסמטיקה של הימלאיה, המתאימים לשימוש יומיומי.
המוצרים, המבוססים על צמחי מרפא עדינים ובטוחים לשימוש, כוללים משחות שיניים, קרמים, תרחיצי פנים, סבונים, תוספי תזונה, שפתונים ועוד רבים אחרים.

כיום יש להימלאיה מעל 10,000 עובדים בכל רחבי העולם, כ-3,000 חקלאים המספקים לה חומרי גלם באופן ישיר, מאות חנויות בהודו המוכרות את מוצריה, הנמכרים גם במעל 90 מדינות בעולם.
להימלאיה צוות מחקר ופיתוח המונה מעל 300 חוקרים – זהו צוות הפיתוח הגדול מסוגו בתחום שילוב צמחי המרפא במוצרי wellness

החזון של חברת הימלאיה הינו לעזור לאנשים להיות בריאים ולקדם איכות חיים בהתבסס על איזון ובריאות מהטבע.
מוצרי החברה מופצים בארץ על ידי חברת ביבלאנס בע”מ, מקבוצת קולנוע חדש, בעלת רשת הנעליים WeShoes (יבואנית בלנדסטון, קרוקס ומותגים רבים נוספים).

מה מעניין אתכם?

עקבו אחרינו ברשתות החברתיות